Itt az ősz, és az időjárás kezd gyakran kíméletlen játékot játszani a kerékpárosokkal. Az eső, a köd és a folyamatosan csökkenő hőmérséklet csak egy kis része annak, amit az őszi szabadtéri kerékpározás magában foglal. Lassan már sokan gondolkozunk azon, hogy talán téliesítjük az egykerekű közlekedési eszközeinket, és akasztjuk a "szegre", amíg ismét megjelennek az első meleg tavaszi napsugarak. De vannak olyan sportolók, sőt profi versenyzők is, akiknek a szezonja éppen most kezdődik. Terepmotorozás, szárazon, esőben és hóban, ez a CICLOCROSS nevű kerékpáros szakág!
A kezdetek
Elmondható, hogy a cyclocross a hagyományos kerékpáros szakágak, azaz a pálya- és országúti kerékpározás bojkottjaként fejlődött ki. Röviden: a harcosok valamivel szélesebb csizmát vettek fel, és kimentek a mezőkre, rétekre, erdőkre kilométereket "zúzni". A brutális terepek gyakran arra kényszerítették a versenyzőket, hogy leszálljanak kerékpárjaikról, vállukra dobják őket, és folytassák útjukat. Így született meg a cyclocross, és hamarosan sok támogatóra tett szert. Az érdeklődés olyan volt, hogy már 1950-ben az első világbajnokságot Franciaországban rendezték, és az első bajnok a helyi versenyző, Jean Robic lett.
Ennek az iparágnak a népszerűsége azonban tovább nőtt, és még a 80-as évek második felében elkezdődött egy teljesen új típusú kerékpár kifejlesztése, amely még keményebb terepen is megbirkózik. Így született meg az első mountain bike. Nemsokára megalakult egy teljesen új kerékpáros kategória MTB néven, amely szintén nagyon gyorsan népszerűvé vált, és jelenleg alapvetően az egész kerékpáros világot uralja. Bár az MTB kategória némileg háttérbe szorította a cyclocrosst, ez a tény nem temette el a sportot mint olyant. A rövid, 3 km-es pályákon 50-60 percig tartó versenyek továbbra is vonzották a nézőket.
Cyclocross kerékpár
Ez a kerékpártípus valószínűleg leginkább a klasszikus országúti kerékpárhoz hasonlít, amelyből valójában készült. A tipikus váz, az úgynevezett ramíves kormány és a tárcsafék ma már alapfelszereltség. Ahhoz azonban, hogy egy kerékpár versenyzésre alkalmas legyen, a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) szabályai szerint például meg kell felelnie a maximális gumiszélességnek, azaz a 33 mm-nek! Kipróbál egy ilyen tipikus gumiabroncsot? Próbálja ki például a Pirelli CINTURATO CROSS H TECHWALL 33 - 622 127 tpi , amelyet könnyedén feltehet egy terep-, trekking- vagy 29"-os mountain bike-ra. A szakemberek azonban gyakrabban választják a galuski-t. Az abroncsokat minden rajt előtt a versenyzők tervezik, figyelembe véve a pálya felületét. A száraz, füves, kemény felületek alkalmasak a finom mintázatra, éppen ellenkezőleg, a versenyzőknek nagy dugót kell választaniuk sáros és puha felületekhez. Speciális felületeken, mint például homok, jég és hó, a gumiabroncsokat speciális formájú dugókkal vagy például tüskékkel „felszerelik”.
Légkör
A cyclocross versenynek Belgiumban és Hollandiában van a legnagyobb hagyománya és rajongótábora. Csehország természetesen le van maradva. 😊 Ha például láttál néhány versenyt a tévében, magad is rájöttél, hogyan élik meg a rajongók ezt a sportot. Ez alól a több tízezer ember által látogatott, a pályát teljesen beborító versenyek sem kivételek. Természetesen van belga krumpli, sör, és a pipák és gázkürtök fülsiketítő jajgatására a lovasokat "korbácsolják" remek teljesítményekre.
Cseh legendák
Ahogy már említettem, a cyclocross hazánkban is nagy népszerűségnek örvend, és ez elsősorban azoknak a versenyzőknek köszönhető, akiknek a világ legjobb versenyein sikerült felvenniük a versenyt, vagy akár meg is győzni a világ legjobb cyclocrossait. Szinte mindenki ismeri a Zdeněk Štybar nevet. 2010-ben lényegében mindent megnyert, és a hab a képzeletbeli tereptortán a tábori világbajnokságon aratott győzelem volt. Ezt követően még kétszer világbajnoki címet szerzett, és joggal nevezik legendának, a cseh és a külföldi cyclocross rajongók körében egyaránt. Nem szabad azonban megfeledkezni a többi bajnokról sem. Radomír Šimůnek, Miloš Fišera, Karel Camrda vagy Petr Dlask csak egy válogatott cseh versenyző, akik korábban érmeket és világbajnoki címeket gyűjtöttek.
Verseny
A Cyclocross él és virul Csehországban, és ezt nem csak az e szakágnak elkötelezett ifjúsági klubok széles bázisa bizonyítja, hanem a területünkön rendszeresen megrendezett versenyek száma is. A legmagasabb "liga" kétségtelenül a Cseh Cyclocross Kupa, amely a férfi és női versenyzőket hivatott felkészíteni a legnagyobb versenyekre, például a világbajnokságra. A Dél-Csehországi Régióban futó TBC sorozatra mindenképp érdemes odafigyelni, és klubhovatartozástól, licenctől függetlenül bárki jelentkezhet.
Ne féljünk hát a borongós időjárástól, próbáljunk meg terepen menni, és talán a nehéz terepek és saját korlátaink leküzdésének eufóriája teljesen felszív minket. Sok szerencsét!